اویونیک هواپیما, دانستنی ها

معرفی رشته اویونیک هواپیما

این رشته که مخفف (aviation electronic (avionic الکترونیک هواپیما هست در زمینه سیستم های الکتریکی هواپیما (مثل ژنراتور ها، مبدل گرها،سیستم سیم کشی هواپیما) و سیستم های الکترونیکی (مثل دستگاه های ناوبری ،کمک ناوبری و مخابراتی و رادار و خلبان خودکار و نشان دهنده های داخل کابین) کار می کند.

 


کار در این رشته برخلاف رشته ی تعمیر و نگهداری هواپیما  که کار بدنی هست، مستلزم استفاده بیشتر از فکر و خلاقیت است. امروزه در صنعت هوانوردی نظامی و غیر نظامی به این رشته توجه ویژه ای وجود دارد زیرا بیشتر پیشرفتهای کنونی نه در زمینه های مثل آیرودینامیک و … بلکه در سیستم اویونیک هواپیماهاست مثل: … & …glass cockpit & fly by wire و هنوز ادامه دارد.

 

برای ورود به این رشته می توان بعد از اخذ دیپلم با شرکت در کنکوری سراسری، در یکی از دو رشته ی الکترونیک هواپیمایی و یا مخابرات هواپیما در دانشگاه دولتی صنعت هواپیمایی کشوری و یا بدون کنکور و با شرط معدل در یکی از مراکز علمی کاربردی در رشته ی اویونیک هواپیما قبول شد. دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی اخذ مدرک کاردانی برای اخذ و آزمون گواهینامه B2 به سازمان هواپیمایی کشوری معرفی می شوند. امیدوارم با فکر و علاقه ی زیاد یک رشته ی خوب را انتخاب کرده و موفق شوید…